• randy41231

2022 Boys Basketball District Schedules

Updated: Feb 28


March Madness is right around the corner. District/League tournaments get underway this week in Class 1A thru 3A. Keep up to date with all the boy's tournaments here all week.


1A

District 2

Quarterfinals (Tuesday, February 22nd) *Lamar Community Building*

Game 1: #4 Cheyenne Wells Tigers def. #5 Cheraw Wolverines: 49-37

Game 2: #2 Wiley Panthers def. #7 Eads Eagles: 49-46

Game 3: #3 McClave Cardinals def. #6 Kit Carson Wildcats: 56-38


Semifinals (Thursday, February 24th) *Lamar Community Building*

Game 4: #1 Granada Bobcats def. #4 Cheyenne Wells Tigers: 56-48

Game 5: #3 McClave Cardinals def. #2 Wiley Panthers: 39-30


3rd Place/Championship (Saturday, February 24th) *Lamar Community Building*

Game 6 (3rd Place): #2 Wiley Panthers def. #4 Cheyenne Wells Tigers: 36-34

Game 7 (Championship): #3 McClave Cardinals def. #1 Granada Bobcats: 54-48


District 3

Quarterfinals (Monday, February 21st/Tuesday, February 22nd) *Higher Seed Hosts*

Game 1: #4 La Veta Redhawks def. #5 South Baca Patriots: 52-30

Game 2: #3 Primero Bulldogs def. #6 Manzanola Bobcats: 43-36

Game 3: #2 Springfield Longhorns def. #7 Walsh Eagles: 63-38


Semifinals (Thursday, February 24th) *Las Animas High School*

Game 4: #2 Springfield Longhorns def. #3 Primero Bulldogs: 35-33

Game 5: #1 Kim/Branson Mustangs def. #4 La Veta Redhawks: 52-43


3rd Place/Championship (Saturday, February 26th) *Las Animas High School*

Game 6 (3rd Place): #3 Primero Bulldogs def. #4 La Veta Redskins: 41-38

Game 7 (Championship): #1 Kim/Branson Mustangs def. #2 Springfield Longhorns: 47-43


2A

District 6

Play-In Game (Thursday, February 17th) *Home Sites*

Game 1: #4 Hoehne Farmers def. #4 Rocky Ford Meloneers: 50-34


Quarterfinals (Monday, February 21st) *Higher Seed Hosts*

Game 2: #1 Holly Wildcats def. #4 Hoehne Farmers: 64-44

Game 3: #2 Rye Thunderbolts def. #3 Swink Lions: 52-45

Game 4: #2 Crowley County Chargers def. #3 Swallows Charter Spartans: 70-35

Game 5: #1 Fowler Grizzlies def. #4 Las Animas Trojans: 63-49


Semifinals (Thursday, February 24th) *La Junta High School*

Game 6: #2 Rye Thunderbolts def. #1 Holly Wildcats: 60-57

Game 7: #2 Crowley County Chargers def. #1 Fowler Grizzlies: 36-34


3rd Place/Championship (Friday, February 25th) *La Junta High School*

Game 8 (3rd Place): #1 Holly Wildcats def. #1 Fowler Grizzlies: 64-55

Game 9 (Championship): #2 Crowley County Chargers def. #2 Rye Thunderbolts: 40-39


3A

Tri-Peaks League

Play-In Games (Saturday, February 19th) *Higher Seed Hosts*

Game 1: #9 La Junta Tigers def. #9 Ellicott Thunderhawks: 77-44

Game 2: #5 Woodland Park Panthers def. #12 Lamar Savages: 53-24

Game 3: #10 Buena Vista Demons def. #7 Florence Huskies: 68-47

Game 4: #6 Banning Lewis Stallions def. #11 Vanguard Coursers: 57-51


Quarterfinals (Wednesday, February 23rd) *Higher Seed Hosts*

Game 5: #1 St. Mary's Pirates def. #9 La Junta Tigers: 75-55

Game 6: #4 Manitou Springs Mustangs def. #5 Woodland Park Panthers: 66-31

Game 7: #2 Salida Spartans def. #10 Buena Vista Demons: 59-32

Game 8: #6 Banning Lewis Stallions def. #3 Colorado Springs Christian Lions: 47-42


Semifinals (Friday, February 25th) *Florence HS*

Game 9 (Consolation): #9 La Junta Tigers def. #5 Woodland Park Panthers: 61-59

Game 10 (Consolation): #3 Colorado Springs Christian Lions def. #10 Buena Vista Demons: 55-30

Game 11 (Championship): #1 St. Mary's Pirates def. #4 Manitou Springs Mustangs: 80-68

Game 12 (Championship): #2 Salida Spartans def. #6 Banning Lewis Stallions: 52-47


7th Place/5th Place/3rd Place/Championship (Saturday February 26th) *Florence HS*

Game 13 (7th Place): #5 Woodland Park Panthers def. #10 Buena Vista Demons: 48-31

Game 14 (5th Place): #3 Colorado Springs Christian Lions def. #9 La Junta Tigers: 56-51

Game 15 (3rd Place): #4 Manitou Springs Mustangs def. #6 Banning Lewis Stallions: 50-44

Game 16 (Championship): #1 St. Mary's Pirates def. #2 Salida Spartans: 87-48



96 views0 comments